Ajánlatkérés
Vészesen közeledik az év egyik legfontosabb eseménye az e-kereskedelem szempontjából, ami nem más, mint a Black Friday. Idén hivatalosan november 25-re esik, de most is biztosan lesznek olyanok, akik ettől eltérnek.
Az alábbiakban összeszedtünk néhány érdekességet és megosztjuk a saját tapasztalatainkat a fekete péntekről a korábbi évekből, azután pedig sorra vesszük a pro-kontra érveket, majd segítünk felkészülni a kampányra. Eláruljuk, mire érdemes figyelni, hogy ütős és nem utolsó sorban eredményes kampányod lehessen.
Kétféle értelmezése is lehet a Black Friday-nek. Az egyik, hogy ezen a napon kezd el az éves nyereség mérlege pirosból feketébe fordulni, vagyis ekkortól lesz nyereséges a vállalkozás. A másik értelmezés pedig az 1960-as évekre vezethető vissza, amikor hálaadás után vásárolgató tömegek ellepték az utcákat gyalogosan és autókkal egyaránt, ami hatalmas kavalkádot eredményezett.
A Black Friday hivatalosan nem munkaszüneti nap Amerikában, de több államban is szabadnapot kapnak a közalkalmazottak, és akinek nem jár ez, azok között hirtelen sokan lesznek betegek a munkavállalók közül.
A legtöbbünknek a hatalmas akciós kampányok, kihagyhatatlan lehetőségek jutnak eszünkbe a Black Friday-ről, azonban minden évben hallhatunk olyan esetekről, amikor akkora tülekedés volt bizonyos üzletekben, hogy a vásárlók megsérülnek – ez főként a jelenség hazájában, Amerikában jellemző. Szerencsére a balesetek lehetősége eltűnik online áruházak esetében.
Az USA-ban korábban megpróbálták a negatívan csengő Black Friday kifejezést megváltoztatni Big Friday-re, azonban ez nem sikerült, az előző elnevezés maradt a köztudatban.
Hazánkban a 2010-es évek elején hozták be a nagy online áruházak, és néhány évvel később a kisebb boltok is részt vettek az akciózásban. Kezdetben nagy sikere volt, azonban a nagy kampány-zajban, és az évi több Black Friday akciókban a fogyasztók kis része inkább ignorálja ezeket az alkalmakat, azonban a többség számára továbbra is népszerűek ezek az akciós napok.
A titok talán abban rejlik, hogy érdekes, nem mindennapi megközelítésben próbáld átadni az érdeklődőknek a saját kampányod, függetlenül attól, hogy te mikor tartod.
Ezen az akciós napon, vagy többség esetében akciós napokon, a piaci szereplők nagy arányban részt vesznek, így nehéz kitűnni, nem egyszerű úgy alakítani a kampányt, hogy az ne csak egy szimpla akciónak tűnjön.
Az viszont természetesen egyéni döntés, hogy részt veszel-e a Black Friday-ben, de mi nem javasoljuk, hogy kimaradj belőle. A célcsoportod számít rá, hogy lesz valamilyen kedvezmény nálad is, így sokan akkorra tartogatják a vásárlásukat.
Mi mindenképp úgy gondoljuk, hogy készülj nekik kampánnyal, nehogy csalódniuk kelljen és a konkurenciához pártoljanak.
Az év ezen időszakában az ünnepek miatt többen vásárolnak, és sokan úgy időzítik a karácsonyi ajándékok beszerzését, hogy a Black Friday-en lecsapnak rájuk hatalmas kedvezményekkel.
Ezek az akciók továbbra is hatalmas forgalmakat generálnak a webshopoknak, így te is megnövekedett látogatószámra számíthatsz ezen a napon vagy napokon.
Minden kampánynál fontos, de talán a Black Friday akciók esetében kiemelten igaz, hogy időben készülj fel! Találd ki előre, hogy milyen akciót szeretnél a webshopodba.
Ehhez vizsgáld meg az előző évek kampányait, és amik jól mentek korábban, azokat használd fel újra, alakítsd át kicsit, hogy változatosság is legyen benne. Foglald össze röviden, hogy milyen felületeken szeretnéd majd kommunikálni az akciót, és tervezd meg a bannereket, szövegeket és legfőképpen az időpontokat, hogy minden startra kész legyen.
Tedd hatékonyabbá Facebook hirdetéseidet egy Black Friday kreatívval és szöveggel, hogy felhívd mindenki figyelmét az akcióra. Ugyanígy a Google hirdetéseid is turbózd fel az akcióra figyelmeztető címsorokkal, bővítményekkel.
Kuponkedvezmény lesz, vagy százalékos kedvezményt adsz? Netán ajándékot szeretnél adni a rendelésekhez? Számold ki, hogy melyik éri meg neked jobban, melyikkel érsz el nagyobb tömegeket. Pontosítsd és állítsd be a kedvezményeket!
Nehéz kitűnni a tömegből, de ha előre dolgozol, akkor lesz időd kitalálni egy ütős üzenetet, szöveget, amitől megállnak pár pillanatra a hírfolyam görgetése közben majd, és innen már nyert ügyed lesz! Tartsd észben, hogy nagyon fontos a tálalás, hiszen itt dől el, hogy a látogató megnyitja-e az oldalad vagy sem.
Készítsd el magad vagy kollégáiddal a kreatívokat és ütemezd be a hirdetéseket, hírleveleket, popupokat, bannereket már előre. Adj időt mindenkinek, nézzétek át a szövegeket, a szabályokat, minden egyértelmű legyen, így nem érhet meglepetés. Szánj időt a tervezésre, hidd el, sokkal jobb eredményeket érhetsz el így, mintha csak összecsapnád!
Apró információ morzsákat elejthetsz a közönségednek, hogy készüljenek, nézzenek vissza hozzád, hiszen szuper kedvezményekkel, ajándékokkal fogod várni őket az adott napon/napokon. Az oldallátogatóknak jelenjen meg előre popup, hogy iratkozzanak fel az értesítőre. A közösségi média követőidnek is napokkal előre beharangozhatod akár játékos formában is.
Az email marketingről se feledkezz meg! Itt is előre jelezheted, hogy valami készül, a leghűségesebb feliratkozókat akár külön akcióba is bevonhatod, nagyon is értékelni fogják.
Ahogy fentebb is említettük, kiemelt fontossága van a tervezésnek! Állítsd össze, hogy mikor kezdődik az akció kommunikációja, készítsd fel időben magadat, kollégáidat és persze a célcsoportodat is.Tervezd meg, hogy a kampányaidat mikor indítod, melyik felületen kommunikálod először az akciót.
Mivel lesz időd átgondolni az üzenetet és elkészíteni a kreatív tartalmakat, így tudsz készíteni olyat, amire azonnal felfigyelnek. Hasznos lehet kiválasztani néhány húzóterméket, amelyeket imádnak a vásárlóid, és ezeket emeld ki az üzeneteidben.
Rengeteg múlik tehát a tervezésen, időzítésen és a kommunikáción. Adj időt magadnak és csapatodnak, hogy felkészüljenek, hogy minden gördülékenyen mehessen a kampány kezdetekor. Még többet olvasnál a témában?
Fedezd fel korábbi cikkünket, amelyben a Black Friday kampány buktatóira is felhívjuk a figyelmed!